Warsztaty rozwojowe z udziałem koni

„Konie działają jak szczepionka. Jeśli zdobędziesz jakieś doświadczenie z koniem, zwykły kontakt, robienie czegoś razem, to uzyskasz dostęp do swojej odwagi, oswoisz lęk, przysposobisz sobie sprawstwo. Jeśli już to osiągniesz, będziesz mógł to wykorzystać- świadomie lub nie- w odpowiednich momentach w życiu.”

/Fragment pochodzi z książki “Menager uczy się od koni”- Agata Wiatrowska i Ilona Popławska/

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZYM NAJNOWSZYM WYDARZENIEM:  ROZWOJOWE FERIE Z KOŃMI

Być może jeszcze nie podjęliście decyzji, jak spędzicie ferie.
Zapraszamy do nas, na jedyne takie ferie w stajni, gdzie doświadczycie pracy z końskiego grzbietu i całej masy ćwiczeń z koniem z ziemi.
Są to 4 dniowe warsztaty kierowane do osób, które mają swoje konie i chcą się nauczyć więcej, żeby się lepiej komunikować i dla osób, które nie mają doświadczenia z końmi, a chcą doświadczyć tego, o czym tylko słyszeli od innych.
Zapewniamy, że będziesz w najlepszych rękach, pod profesjonalnymi skrzydłami.
Pod okiem Pani Małgorzaty Pilipczuk – trenera z 25 letnim doświadczeniem, behawiorystki i “zaklinaczki zwierząt – głównie koni”, miłośniczki metod naturalnych, hipoterapeutki, kobiety o wielu specjalizacjach “końskich” i “ludzkich”.
Pani Małgosia pokaże m.in., jak przy użyciu naturalnych metod budować piękną relację człowieka z koniem. Doświadczać rozluźniania w procesie pracy z koniem z ziemi, ucząc go nowych rzeczy. Tego nawet nie da się opisać, to trzeba poczuć.
Całości będzie dopełniała praca z terapeutą systemowym, poznawczo-behawioralnym, trenerem TUS, absolutnym miłośnikiem koni- mną – Patrycją Krzyworzeką🐴🧐
Przedstawię wam schematy, mechanizmy działania, pracę naszego mózgu podczas przeżywania emocji i metody pomagające w samoregulacji. Pomogę również w komunikacji międzyludzkiej i międzygatunkowej, żebyście mieli możliwość doświadczyć głębokiej, empatycznej komunikacji, która pomoże Wam zbudować satysfakcjonujące relacje.
𝐂𝐨 𝐜𝐳𝐞𝐤𝐚 𝐧𝐚 𝐖𝐚𝐬 𝐩𝐨𝐝𝐜𝐳𝐚𝐬 𝟒 𝐢𝐧𝐭𝐞𝐧𝐬𝐲𝐰𝐧𝐲𝐜𝐡 𝐝𝐧𝐢 𝐰 𝐬𝐭𝐚𝐣𝐧𝐢 𝐇𝐞𝐥𝐞𝐧ó𝐰?
𝐎𝐝𝐜𝐢𝐧𝐞𝐤 𝟏 😊
𝐀𝐔𝐓𝐎𝐏𝐑𝐄𝐙𝐄𝐍𝐓𝐀𝐂𝐉𝐀
– na początek mała rozgrzewka, ale nie bój się, nie będzie znanej wszystkim integracji czy kłopotliwych pytań.
Pracujemy z symbolami, planszówkami, grami, itp.
Co to oznacza?
Że będziemy przemieszczać się po stajni i okolicach i zaliczać bazy w znanej wszystkim grze „pytanie, czy wyzwanie” 🤣
„Siwy czy biały?”, „Paznokcie czy kopyta?”, „Włosy czy grzywa?”- nie zdradzimy wszystkiego, pomysłów nam nie brakuje🤔
– co sprawia nam radość? Każdemu co innego, czy wszystkim to samo?
– gdzie ginie nasz czas i dlaczego jest go tak mało na to, co chcemy? Dokąd wybrała się motywacja?
– wypoczynek, relaks, rozluźnienie? Jak?
Najważniejszym celem tego doświadczenia będzie zapamiętanie, jak największej ilości szczegółów dotyczących koni i oczywiście relaks, doświadczanie innej jakości kontaktu z ludźmi i zwierzętami, dobra zabawa, wnioski do dalszej pracy.
𝐎𝐝𝐜𝐢𝐧𝐞𝐤 𝟐
𝐏𝐎 𝐂𝐎 𝐍𝐀𝐌 Ż𝐘𝐂𝐈𝐄 𝐙 𝐋𝐔𝐃Ź𝐌𝐈?
Czy swój czas wolny lubisz spędzać w dużym gronie osób czy jednym najbliższym przyjacielem?
Umiesz się wyluzować, czy jesteś sztywny w relacjach z innymi?
A może tylko wydaje Ci się, że masz „wywalone”, a w środku trzymasz kontrolę tracąc na to mnóstwo energii, której brakuje Ci na inne rzeczy?
Chcesz sprawdzić, jak to jest poznawać nowych ludzi z większym luzem? Jak dać się poznać?
Jak się komunikujesz nawiązując nowe znajomości?
Najważniejszym celem tego doświadczenia będzie określenie sposobów komunikacji: werbalny, niewerbalny i ich użyteczności dla Twoich znajomości z rówieśnikami.
Sprawdzenie we współpracy z koniem, jak inni czują się z Tobą i jak Ty czujesz się z innymi.
Podczas tego dnia dużo się nachodzimy, więc zabierz wygodne buty,
o pozostałe akcesoria “końskie” zadbamy my.
 
Kolejny bardzo intensywny dzień 🤯😁
“Nasi przodkowie ewoluowali społecznie dzięki współpracy na rzecz przetrwania i rozwijania potrzebnych umiejętności społecznych. Ta interpersonalna wrażliwość pozwalała im wyczuwać potencjalne odrzucenie, gdyby bowiem zostali wyrzuceni z grupy, groziłaby im pewna śmierć. Sieci nadzorujące umysłu społecznego są związane z wieloma aspektami łączności interpersonalnej. Wspierają one wzmacnianie więzi, przywiązanie, przynależność do grupy, regulowanie strachu, poczucie bezpieczeństwa oraz regulację nastrojów.
𝐈𝐙𝐎𝐋𝐀𝐂𝐉𝐀 𝐒𝐏𝐎Ł𝐄𝐂𝐙𝐍𝐀 jest jedną z najbardziej powszechnych przyczyn, a także jednym z objawów lęku i depresji. Wsparcie społeczne znacznie łagodzi lęk i depresję.
Jest wiele zgodnych doniesień mówiących o tym, że samotność i/lub złej jakości relacje z ludźmi są związane z zaburzeniami psychicznymi (…)”
 
Niezmiennie zainspirowana książką-
“Neuronauka w psychoterapeutycznym procesie zmiany” John B. Arden
 
𝐏𝐨𝐝𝐜𝐳𝐚𝐬 𝐧𝐚𝐬𝐳𝐲𝐜𝐡 𝐟𝐞𝐫𝐲𝐣𝐧𝐲𝐜𝐡 𝐰𝐚𝐫𝐬𝐳𝐭𝐚𝐭ó𝐰 𝐝𝐨ś𝐰𝐢𝐚𝐝𝐜𝐳𝐲𝐬𝐳 𝐛𝐞𝐳𝐩𝐨ś𝐫𝐞𝐝𝐧𝐢𝐞𝐠𝐨 𝐮𝐜𝐳𝐞𝐬𝐭𝐧𝐢𝐜𝐭𝐰𝐚 𝐰 𝐫𝐞𝐥𝐚𝐜𝐣𝐢- 𝐑𝐄𝐋𝐀𝐂𝐉𝐈 𝐙 𝐊𝐎𝐍𝐈𝐄𝐌 𝐈 𝐙 𝐈𝐍𝐍𝐘𝐌𝐈 𝐔𝐂𝐙𝐄𝐒𝐓𝐍𝐈𝐊𝐀𝐌𝐈, 𝐙 𝐊𝐓Ó𝐑𝐘𝐌𝐈 𝐖𝐒𝐏Ó𝐋𝐍𝐈𝐄 𝐒𝐓𝐀𝐍𝐈𝐄𝐒𝐙 𝐃𝐎 𝐖𝐘𝐙𝐖𝐀𝐍𝐈𝐀.
𝐁ę𝐝𝐳𝐢𝐞 𝐭𝐨 𝐢𝐧𝐭𝐞𝐧𝐬𝐲𝐰𝐧𝐲 𝐜𝐳𝐚𝐬 𝐝𝐳𝐢𝐚ł𝐚𝐧𝐢𝐚 𝐰 𝐞𝐦𝐩𝐚𝐭𝐲𝐜𝐳𝐧𝐞𝐣 𝐤𝐨𝐦𝐮𝐧𝐢𝐤𝐚𝐜𝐣𝐢 𝐢 𝐳 𝐝𝐮ż𝐲𝐦 𝐬𝐳𝐚𝐜𝐮𝐧𝐤𝐢𝐞𝐦 𝐝𝐨 𝐢𝐧𝐧𝐲𝐜𝐡. 𝐁ę𝐝𝐳𝐢𝐞𝐬𝐳 𝐦𝐢𝐞ć 𝐦𝐨ż𝐥𝐢𝐰𝐨ść 𝐩𝐫𝐳𝐲𝐣𝐫𝐳𝐞𝐧𝐢𝐚 𝐬𝐢ę 𝐭𝐞𝐦𝐮, 𝐣𝐚𝐤 𝐰𝐜𝐡𝐨𝐝𝐳𝐢𝐬𝐳 𝐰 𝐫𝐞𝐥𝐚𝐜𝐣ę 𝐢 𝐜𝐳𝐲 𝐦𝐨ż𝐞𝐬𝐳 𝐬𝐢ę 𝐰 𝐧𝐢𝐞𝐣 𝐫𝐨𝐳𝐠𝐨ś𝐜𝐢ć.
𝐀 𝐤𝐢𝐞𝐝𝐲 𝐧𝐢𝐞. Ale to nie wszystko. Wyzwań przed którymi staniesz nie zabraknie.
Oddychasz? Powiesz, ze tak! Przecież byś nie żył 😍💕😘
Zwykle nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że oddychamy. Nie uświadamiamy siebie, kiedy następuje wdech, a kiedy wydech.
Uwaga zaczyna się od dostrzeżenia, że oddychamy.
Czy Twoje ciało to ktoś dla Ciebie ważny? Podobnie, jak Twój oddech jest przy Tobie zawsze.
To ktoś, kto zasługuje na miano Twojego najlepszego przyjaciela.
Przyjaciele potrzebują Twojej uwagi, są bardzo ważni, troszczymy się o nich, cierpimy, kiedy i oni cierpią, wspieramy, szukamy rozwiązań. Jesteśmy zaangażowani i uważni.
Twoje ciało też potrzebuje Twojej uwagi.
Zwykle zwracamy na nie uwagę, kiedy coś nam dolega, coś boli, dzieje się coś, przez co nie możemy normalnie funkcjonować.
Czy słuchamy czego potrzebuje ciało?
Może jesteśmy głodni, zmęczeni?
Jak się czuły Wasze ciała podczas zdalnego nauczania?
Teraz czas na głęboki oddech, rozluźnienie, zwolnienie tempa, relaksację, ruch na świeżym powietrzu, zmianę perspektywy patrzenia.
Poczuj, może nasze warsztaty z udziałem koni są dla Ciebie 🐴😇

Zastanawiałeś się, jak zachowuje się zwierzę kiedy czuje w sobie wielkie emocje? Na przykład, gdy się czegoś bardzo przestraszyło?

Albo gdy się na coś bardzo wkurzyło? Może chciało uciekać, czy gdzieś schować? A może pomyślało, że najlepszym sposobem będzie podjąć walkę, uderzyć kogoś? A może zupełnie nie wiedziało, co robić?

Obserwowałeś kiedyś, jak złości się Twój pies, jak smuci się, jak przeżywa niezadowolenie ? A koń? Po czym rozpoznać u niego smutek? Po czym chęć na zabawę?

A jak zauważyć, że przekroczyliśmy jego granice? Tego i wiele więcej dowiecie się podczas naszych warsztatów.

fot. z archiwum mojej głębokiej relaksacji

Jeśli chcesz doświadczać siebie pełniej każdego dnia, dzięki pracy z własnymi emocjami, możesz:
Po pierwsze:
– zacząć od zauważania emocji. Na co dzień jesteśmy zabiegani, nie mamy czasu, skrolujemy, serfujemy, łapiemy pobieżne informacje, komunikujemy tekstowo, zwykle SMS. Zauważasz, że coś przeżywasz? Wiesz, co to jest? Jak czujesz się w swoim ciele? Po czym inni mogliby rozpoznać, jak doświadczasz złości, strachu, radości, czy smutku? Jak wtedy wyglądasz? Czym to się różni?
Po drugie:
– odważ się mówić o tym, co czujesz. Jak myślisz, dlaczego to takie ważne? Załóżmy, że nie mówisz, co odczuwasz, co Cię złości, co powoduje, że jest Ci przykro. Skąd inni mają wiedzieć, gdzie są Twoje granice? Gdzie jest za dużo, zbyt intensywnie, niewygodnie? Jak pokazać swoje granice nie raniąc innych i nie nadużywając siebie?
Jak odważyć się mówić i jak ubierać to w słowa- to, co czujemy? Nie chodzi o permanentną kontrolę, żeby nie wybuchnąć, chodzi o samoregulację. O opracowanie emocji. Co Tobie pomaga w przeżywaniu złości? Takiej „bez strat w ludziach”?
Po trzecie:
– buduj emocjonalne zasoby. To można zacząć choćby od zaraz poprzez pracę z naszym ciałem, oddechem, zaczynając zwracać uwagę na to, co w nas.
Ucząc się, identyfikując sygnały płynące z ciała, rozpoznając je. Rozluźniając, doświadczając relaksu, otwierając na siebie.
 
Może dość już teorii i czas na działanie?
 
Co Ty na to, żeby doświadczyć całej palety emocji w kontakcie z koniem?